Kontrola rodzicielska w Windows 7 – Jak skonfigurować?

Posiadasz komputer z systemem Windows Vista lub nowszym ? Wychowujesz dziecko, które dużo czasu spędza przy komputerze ? a Ty nie zawsze masz czas patrzeć na ręce co syn lub córka robi na komputerze ? Zdarzyło Ci się, że ważne pliki które miałeś na komputerze zostały skasowane ? Nie chciałbyś aby przypadkowo trafiło na stronę internetową która nie jest dla niego przeznaczona ?

Jeżeli na powyższe pytania odpowiedziałeś sobie twierdząco poniższy artykuł może Cię zainteresować. Pewnie ktoś Ci wspominał o programach które pomagają w tej kwestii ale one kosztują.

Podobny efekt możesz osiągnąć już za pomocą Windowsa począwszy od wersji Vista, istnieje taka funkcjonalność jak kontrola rodzicielska, w systemach starszych np. XP trzeba ściągnąć odpowiednią aktualizację.

Zanim pokażę Ci jak skonfigurować kontrolę rodzicielską w systemie Windows podsumujmy, co możemy osiągnąć za jej pomocą:

Podstawowe możliwości Ochrony Rodzicielskiej w systemie Windows 7 to:

 • określenie czasu jakie można spędzać przed komputerem,
 • określenie programów gier z których można korzystać,
 • określenie kiedy dziecko może korzystać z określonego programu,
 • ograniczenie dostępu do niewłaściwych stron internetowych,
 • monitoring poczynań dziecka na komputerze

Jeżeli przekonałem Cię do konfiguracji Kontroli Rodzicielskiej, możesz spróbować samemu ustawić wszystko wg. poniższego poradnika albo jeśli mieszkasz gdzieś niedaleko miejscowości Brzesko, możesz skorzystać z moich usług informatycznych, z przyjemnością pomogę Ci wszystko skonfigurować.

Pierwszy etap polega na utworzeniu odpowiednich kont użytkowników w systemie. Zakładam, że jak większość Ty również pracujesz na koncie administratora. Konto administratora to w skrócie konto które ma pełne prawa do systemu. Musimy więc utworzyć dodatkowe konto a swoje zabezpieczyć hasłem, najlepiej takim aby nasza pociecha łatwo go nie zgadła. potrzebne będą minimum dwa konta: nasze które zabezpieczymy hasłem oraz konto z ograniczeniami np. Asia.

Konta użytkownika tworzymy w panelu sterownia:

Start -> Panel sterowania -> Konta użytkowników i filtr rodzinny i poniżej klikamy: Konfiguruj ustawienia kontroli rodzicielskiej dla wszystkich użytkowników

 

panel-sterowania-kotrola-rodzicielka

 

Widzimy listę dostępnych kont: u mnie administrator więc klikamy:  „Utwórz nowe konto użytkownika” tworzymy konto np. Asia, zaznaczamy konto i w miejscu Kontrola rodzicielska zaznaczamy: włączana, egzekwuj bieżące ustawienia. Po ustawieniu aktywują się trzy opcje: Limity czasu, Gry, Dozwalaj i blokuj określone programy.

 

Kontrola rodzicielska

 

 • Limity czasu – ustawiamy kiedy Asia może korzystać z komputera z podziałem na każdy dzień tygodnia. np. w poniedziałek 2h między 16 a 18 a we wtorek między 17 a 19 itp..
 • Gry – kontrolujemy je wg. klasyfikacji bądź zawartości lub tytułów
 • Ostatnia pozycja: Dozwalaj i blokuj określone programy pozwala określić jakie programy mogą być używane np. możemy zablokować korzystanie z zainstalowanych komunikatorów lub innych przeglądarek internetowych

Za pomocą funkcji Kontrola Rodzicielska można ustawić podstawowe zasady korzystania z komputera. Niestety nie obejmuje już ograniczeń dotyczących internetu ani raportów aktywności. Co możemy zrobić ?

Otóż jest pewna funkcja systemu Windows jak Bezpieczeństwo rodzinne usługi Windows Live. Funkcja ta jest darmowa, wystarczy tylko zainstalować i skonfigurować, potrzebne będzie również konto w usłudze Windows Live które też jest darmowe.

Aby zainstalować dodatkową funkcjonalność musimy wejść na stronę: http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows-live/essentials-other#essentials=overviewother

 

pobieranie-bezpieczenstwo-rodzinne

 

Po pobrania oczywiście uruchamiamy instalację ukaże się nam okienko Windows Essentials 2012. Nie instalujemy wszystkiego tylko klikamy: wybierz programy które chcesz zainstalować

 

wybierz-programy-do-instalacji

 
 
 

i wybieramy Bezpieczeństwo rodzinne.

 

bezpieczeństwo rodzinne

 

Gotowe mamy zainstalowaną nową funkcję. teraz klikamy: Start -> w polu wyszukaj wpisujemy: Bezpieczeństwo rodzinne usługi Windows Live po kliknięciu musimy zaakceptować umowę:

 

umowa-do-akceptacji

 

Po zaakceptowaniu umowy logujemy się na swoje konto Microsoft, jeśli go nie mamy utworzenie zajmuje tylko chwilę wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami. Musimy podać adres e-mail ale nie jest konieczna późniejsza aktywacja konta, więc od razu przystępujemy do logowania.

 

logowanie-windows-live

 

Po zalogowaniu wybieramy konto które chcemy monitorować:

 

monitorowanie-konta

 

Klikamy zapisz i mamy domyślnie skonfigurowaną usługę

 

standardowe-ustawienia

 

w której domyślnie blokowane są strony dla dorosłych oraz są zbierane raporty z aktywności użytkownika.

Przegląd aktywności użytkownika oraz ustawienia funkcji mamy na stronie: familysafety.microsoft.com

Po więcej informacji odsyłam do stron Microsoftu, wszystkie potrzebne informację dodatkowe są dostępne w języku polskim.

2 Comments

 1. Milena says:

  Super art. Gratuluje

 2. Adam says:

  Hmm… Autor dobrze to przemyślał?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>